2019 FINALISTS

BEST NEW BOUTIQUE SALON

Category sponsored by Alfaparf Milano

douce, Cambridge/London

Luis & Cos, London

Mayfive, London

Re-Invention House, Louth

Rose & Wild, London

BEST SALON TEAM

Category sponsored by Paul Mitchell

Hare & Bone, London (Great Titchfield Street)

Lloyds Hair, Waterford

Review, Petersfield

Salon 54, Thirsk

The Box, London

BEST LOCAL SALON

Category sponsored by TIGI

Linton & Mac, Aberdeen

Millie Jones Hair, Haslemere

RAW, Dartford

Sarai Hair and Beauty, Crowthorne

SliderCuts, London

BEST NEW SALON

Category sponsored by Revlon Professional

Bad Apple Hair, Stratford-upon-Avon

Gatsby & Miller, Amersham

Gina Conway Aveda, London (Wimbledon)

Kennaland, London

Sally Montague Hair Group, Ashbourne

BEST SALON EXPERIENCE

Category sponsored by L'Oréal Professionnel

Edward James London, London (Clapham)

Michael Van Clarke, London

Sally Montague Hair Group, Ashbourne

STIL, London

The Box, London

INDEPENDENT STYLIST

Category sponsored by BaByliss PRO

Louis Byrne

Ashleigh Hodges

Paula McCash

Cinta Miller

Kim Rance

MALE GROOMING SPECIALIST

Category sponsored by American Crew

Charlie Cullen, The Lounge Soho

Darren Fowler, Fowler35

James Beaumont, Allure Hair

Kevin Luchmun, Kevin Luchmun

Mikey Pearson, Manifesto

CREATIVE TALENT

Category sponsored by L'Oréal Professionnel

Jack Howard, Paul Edmonds

Zoë Irwin, John Frieda Salons

Desmond Murray, Atherton Cox

Indira Schauwecker, Toni&Guy

Angelo Vallillo, DNA Artspace

BUSINESS THINKER

Category sponsored by Treatwell

Paul Fitzgerald, PR Hair

Sophia Hilton, Not Another Salon

Jennifer Linton and Joanna MacDonald, Linton & Mac

Gavin Mills, Bad Apple Hair

Mark Woolley, Electric Hairdressing

COLOUR EXPERT

Category sponsored by Wella Professionals

Sarah Black, Linton & Mac

Sophia Hilton, Not Another Salon

Jack Howard, Paul Edmonds

Karine Jackson, Karine Jackson

Chris Williams, Rush Hair

HAIR TREND

Category sponsored by Redken

Errol Douglas MBE, Errol Douglas

James Earnshaw, Bad Apple Hair

Philipp Haug, Toni&Guy

Rory Mason, Ashley Gamble

Desmond Murray, Atherton Cox

AWARD FOR INNOVATION

Category sponsored by Kérastase

Phil Benton for douce

Tom Chapman for The Lions Barber Collective

Simon Harris for My Salon Manager

Sophia Hilton for Not Another Academy

KT Williams and CODE for Cut Out The Stigma

SESSION STYLIST

Category sponsored by BaByliss PRO

Syd Hayes

Larry King

Adam Reed

Eugene Souleiman

Anthony Turner

HAIR ICON

Category sponsored by JOICO

Sally Brooks

Nicola Clarke

Errol Douglas MBE

Sophia Hilton

Zoë Irwin

Sam McKnight

Adam Reed

Eugene Souleiman

Anthony Turner

Josh Wood